SARS-CoV-2
Ze względu na epidemię SARS-CoV-2 w Polsce, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomsku wdrożył procedury, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników inspektoriatu, pracowników firm obsługujących inspektorat oraz interesantów.
Celem wdrażanych procedur jest:
Wytyczne dla funkcjonowania Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Radomsku w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce
- Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników inspektoratu, pracowników firm obsługujących inspektorat oraz interesantów.
- Minimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników inspektoratu, pracowników firm obsługujących inspektorat oraz interesantów.
- Ograniczenie liczby kontaktów na terenie inspektoratu w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem.
- Kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii.
Wytyczne zostały podzielone na cztery części:
- Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom inspektoratu, pracownikom firm obsługujących inspektorat oraz interesantom.
- Zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie.
- Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 u pracownika inspektoratu, pracownika firmy obsługującej inspektorat lub interesanta.
- Procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia SARS- CoV-2 u pracownika/interesanta.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom inspektoratu oraz pracownikom firm obsługujących urząd
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomsku podjął następujące działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa:
- Organizacja stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu społecznego między pracownikami (minimum 1,5 m), a jeżeli powyższe nie jest możliwe – oddzielenie stanowisk pracy przegrodami.
- Dbanie o sprawną i wydajną wentylację pomieszczeń.
- Ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych; spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (minimum 1,5 m) preferowany kontakt telefoniczny/mailowy/wideokonferencje.
- Szczególna troska o pracowników z grup bardziej narażonych na ryzyko epidemiczne – jeśli to możliwe nieangażowanie w bezpośredni kontakt z interesantami osób powyżej 60 roku życia oraz przewlekle chorych,
- Monitorowanie przestrzegania wytycznych przez pracowników oraz interesantów.
WYTYCZNE DLA PRACOWNIKÓW
- Zabrania się rotacji i jakichkolwiek kontaktów osobistych pomiędzy pracownikami z wyznaczonych grup, wskazanych w zarządzaniu o pracy zdalnej.
- Często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce, osuszać wyłącznie przy użyciu ręczników jednorazowych, dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę; obowiązek noszenia maseczek (przyłbic) tylko dla pracowników (urzędników) mających bezpośredni kontakt z klientem zewnętrznym.
- Zachować bezpieczną odległość od innych osób pracujących w tym samym pomieszczeniu (minimum 1,5 metra).
- Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (minimum 1,5 metra).
- Podczas kontroli terenowych, w miarę możliwości ograniczyć do niezbędnego minimum czas przebywania w obiekcie oraz ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę osób trzecich obecnych przy kontroli.
- Ograniczyć rozmowy z innymi pracownikami oraz interesantami.
- Ograniczyć przemieszczanie się po obiekcie
- Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamykanego pojemnika na odpady i umyć ręce.
- Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,
- Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne.
- Jak najczęściej wietrzyć nieklimatyzowane pomieszczenia.
- Ograniczać przebywanie w przestrzeni wspólnej z innymi pracownikami lub interesantami, o ile nie jest to konieczne ze względu na powierzone zadania. Unikać dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej, jeżeli istnieje taka możliwość.
- Śledzić oraz stosować się do komunikatów oraz wytycznych publikowanych na rządowej stronie internetowej https:/www.gov.pl/web/koronawirus oraz stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci.
- Stosować się do zaleceń obowiązujących w obiekcie.
WYTYCZNE DLA INTERESANTÓW
- Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę,
- Zachować bezpieczną odległość od innych osób przebywających w obiekcie (minimum 1,5 metra).
- Ograniczyć do niezbędnego minimum czas pobytu w obiekcie.
- Ograniczyć rozmowy (w tym także używanie telefonów komórkowych) w trakcie przebywania w obiekcie.
- Stosować się do zaleceń obowiązujących w obiekcie.
Zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie jest realizowane poprzez następujące czynności:
- Umieszczenie przy wejściu do obiektu, w widocznym miejscu, informacji o konieczności przestrzegania wymogów dotyczących:
- zachowania dystansu przestrzennego (minimum 1,5 metra),
- posiadania ochrony zakrywającej usta i nos,
- dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu.
- Zapewnienie pracownikom inspektoratu oraz interesantom środków do dezynfekcji
- Zapewnienie służbom porządkowym oraz pracownikom mającym kontakt z interesantami dostępu do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparatów do dezynfekcji rąk.
- Zwiększenie częstości czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wspólnych, takich jak: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty w pomieszczeniach do obsługi interesantów oraz pokojach socjalnych.
- Monitorowanie prac porządkowych. Kosze na śmieci powinny mieć worki foliowe, aby mogły być opróżniane bez kontaktu z zawartością.
- Wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia, lub obszaru, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej, służb medycznych.
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 u pracownika/interesanta
- W przypadku stwierdzenia u pracownika inspektoratu przebywającego w pomieszczeniach inspekcji, wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba ta powinna zostać odizolowana i należy nakazać jej opuszczenie siedziby inspekcji w celu udania się do lekarza lub domu. Jednocześnie należy tą osobę poinstruowana o konieczności skontaktowania się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia – zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu. Powinna zostać poinstruowana o konieczności skontaktowania się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia – zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek oznak choroby u pracownika lub interesanta należy niezwłocznie zgłosić to do osoby kierującej jednostką, co umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Ustalenie listy pracowników oraz interesantów (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w części/częściach obiektu, w których przebywał pracownik/interesant i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Powiadomienie właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej i stosowanie się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
Radomsko, dnia 11 października 2020 r.